OPOR

Inhoud syndiceren
OPOR, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Radioamatorskich
Bijgewerkt: 30 sec geleden

Fikcja poważnej rozmowy o egzaminach krótkofalarskich z UKE

do, 29/04/2021 - 01:45

Urząd
Komunikacji
Elektronicznej

W zasadzie można powiedzieć, że Urząd Komunikacji Elektronicznej nie liczy się z krótkofalowcami od lat, ale nigdy nie dało się tego udowodnić. Dziś można powiedzieć, że sam urzędnik UKE dał dowód na to, że nie traktowane są poważnie rozmowy w sprawie krótkofalowców, a krótkofalowcy są traktowani jak cyrk lub seans filmowy w kinie z popcornem. Tym urzędnikiem jest p.o. rzecznika prasowego UKE Witold Tomaszewski który przychodząc do UKE stwierdził we wrześniu 2020 roku, że jako rzecznik prasowy „…Chcę, żeby UKE był przyjazny zarówno dziennikarzom, jak i zwykłym obywatelom. Żeby jedni i drudzy mogli bez problemu znaleźć w nim interesujące ich informacje. Bez przekonania, że coś jest przed nimi chowane lub zatajane. …” Ta przyjazność wobec obywateli według tego pana wygląda jak w poniższym mailu który otrzymali uczestnicy spotkania:

Categorieën: pl

Jedenastu Krótkofalowców na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

zo, 25/04/2021 - 11:01

W dniu 24 kwietnia 2021 roku to dzień wydarzenia bezprecedensowego dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). O to w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa 11 osób i wszystkie te osoby to licencjonowani krótkofalowcy. Jest to pierwszy raz kiedy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po dłoższej przerwie w jednym czasie przebywa 11 osób w tym dwie kobiety wśród tej jedenastki.

Categorieën: pl

Spotkanie z przedstawicielami UKE w sprawie egzaminów

di, 20/04/2021 - 15:50

Urząd
Komunikacji
Elektronicznej W dniu 20 kwietnia 2021 roku w trybie zdalnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie egzaminów na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz w sprawie proponowanych zapisów dotyczących egzaminów w projektowanej ustawie. W spotkaniu ze strony UKE uczestniczyli Zastępca Prezesa UKE pan Krzysztof Dyl, Zastępca Dyrektora Departamentu Częstotliwości pani Wioletta Pilipiec, Witold Tomaszewski rzecznik prasowy UKE i Artur Szymborski Dyrektor Departamentu Prawnego. W spotkaniu reprezentowane były organizacje Związek Harcerstwa Polskiego (hm. Piotr Stanisławski Szef Inspektoratu Łączności GK ZHP członek Głównej Kwatery ZHP oraz phm. Tomasz Frankiewicz członek Inspektoratu Łączności GK ZHP), Stowarzyszenie RAZEM GŁOŚNIEJ (Zbigniew Antas Wiceprezes Stowarzyszenia) i Fundacja OPOR.
Categorieën: pl

Pamięć niech trwa - Powstanie w Getcie Warszawskim ווארשררער געטא אויפשטאנד

zo, 18/04/2021 - 19:51

W roku 2021 przypada 78 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Powstania które trwało 28 dni od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Walkę podjęto o godne umierania wiedząc, że powstanie nie ma szans powodzenia. Uczestnikami powstania byli członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej, Żydowskiego Związku Wojskowego stworzonego w listopadzie 1939 roku przez żołnierzy Wojska Polskiego żydowskiego pochodzenia oraz między innymi Bejtaru organizacji która w II Rzeczypospolitej było szkolona przez Wojsko Polskie. Na dachu jednej z kamienic przy placu Muranowski umieszczono flagi polską i żydowską. Pamięć o bohaterach powstania powinna trwać.

Categorieën: pl

Krótkofalowiec członkiem Głównej Kwatery ZHP

za, 17/04/2021 - 16:11

Rada Naczelna Związku Harcerstwa Polskiego w dniu 17 kwietnia 2021 roku powołał na wniosek Naczelnika ZHP hm. Piotra Stanisławskiego SQ5JRC Szefa Inspektoratu Łączności GK ZHP na członka Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego czyli w sklad zarzadu największej organizacji harcerskiej w Polsce. Hm. Piotr Stanisławski to szef Harcerskiego Klubu Krótkofalowców SP5ZHJ "Kawiarenka pod Globusem" w jednej ze szkół podstawowych w Warszawie.

Categorieën: pl

Prezes UKE nie radzi sobie z egzaminami

di, 06/04/2021 - 22:17

To już ponad rok kiedy na świecie ogłoszono stan pandemii wirusa SARS Cov-2 (Covid 19). Sytuacja dotknęła wszystkie sfery życia w tym działalność krótkofalarską. Sparaliżowany też został Urząd Komunikacji Elektronicznej. Od ponda sześciu miesięcy nie odbywają się egzaminy na świadectwo operatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. A to przecież jedyny sposób na to aby otrzymać indywidualne pozwolenie i znak wywoławczy w Polsce. I nie było by w tym nic nadzwyczajnego przecież to wszystko z powodu pandemii i nałożonych przez administrację rządową ograniczeń. Niestety sytuacja ta pokazuje jasno i wyraźnie, że polski regulator jakim jest UKE  nie jest przygotowany do funkcjonowania w warunkach innych niż normalne. A utrzymywany kurczowo i z dużą determinacją archaiczny  system egzaminacyjny nie przystaje do XXI wieku.
Categorieën: pl

Ham Radio 2021 odwołane

zo, 04/04/2021 - 13:46

Największa w Europie wystawa krótkofalarska i spotkanie krótkofalowców odbywające się od 45 lat we Friedrichshafen nad jeziorem Bodeńskim została odwołana. Spotkanie miało się odbyć 25 – 27 czerwca 2021 roku. W związku z aktualną sytuacją rozprzestrzeniania się COVID-19 organizatorzy podjęli trudną decyzję o jej odwołaniu. Po amerykańskim Hamvention Dayton to drugie na świecie spotkanie odwołane w związku z sytuacją epidemiczną na świecie.

Categorieën: pl

Wesołych Świąt Wielkanocnych 2021

za, 03/04/2021 - 17:04

Categorieën: pl

CHAG PESACH SAMEACH פסח שמח 5781

vr, 26/03/2021 - 20:02

Pesach פסח najważniejsze i najstarsze święto żydowskie cyklu rocznego obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej z tej okazji nasze życzenia dla naszych przyjaciół i grona naszych współpracowników. פסח שמח chag pesach sameach 5781 Zarząd i Rada Fundacji OPOR

Fundacja OPOR
Categorieën: pl

Nowy Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego

za, 13/03/2021 - 23:18

W dniu 13 marca 2021 roku Rada Naczelna Związku Harcerstwa Polskiego w związku z wygaszeniem w dniu 6 lutego 2021 roku mandatu naczelnika ZHP hm. Anny Nowosad wybrała nowego Naczelnika ZHP. Na funkcje naczelnika kandydowali hm. Lucjan BRUDZYŃSKI (Chorągiew Gdańska), hm. Piotr KOWALSKI (Chorągiew Łódzka) , hm. Grzegorz WOŹNIAK (Chorągiew Mazowiecka). Rada Naczelna ZHP po przeprowadzeniu rozmowy z kandydatami wybrała na NACZELNIKA ZHP hm. Grzegorza Woźniaka. Harcmistrz Grzegorz Woźniak w latach 2007-2017 był członkiem Głównej Kwatery ZHP. Obecnie pełni funkcję komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP.

(zdjecie ze strony zhp.pl)

Categorieën: pl

Krótkofalowcy tracą pasma

do, 11/03/2021 - 07:36

Rozpoczyna się okres utraty przez krótkofalowców kolejnych pasm lub ich część. Z Israela napłynęła informacja, że radioamatorzy Izraelscy stracili znaczną część swojego widma radiowego pomiędzy 1 a 6 GHz i doznali „drakońskiej” redukcji mocy na 10 GHz. Dokument izraelskiego Ministerstwa Komunikacji dotyczący amatorskich przydziałów pasm z 17 listopada 2020 r. pokazuje te zmiany między 1 GHz a 10,5 GHz.
Categorieën: pl

Konsultacje w sprawie urządzeń nadawczych nie wymagających pozwoleń radiowych

wo, 10/03/2021 - 13:16

W dniu 9 marca 2021 z Departament Regulacji Cyfrowych Kancelaria Prezesa Rady Ministrów został przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Konsultacje trwają 21 dni.
„From: Lewandowski Mariusz
To: fzzpt.ozzpt; cybsecurity.org; projektpolska.pl; fundacja panoptykon.org; isoc; kig; kigeit.org.pl; kike.pl; telkol.pl; iif plk-sa.pl; pkp.pl; opor@; pirc.org.pl; pih.org.pl; Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji;
Subject: DRC.WL.0630.9.2021 (projekt rozporządzenia MC)
Importance: High

Sz.P.
W załączeniu przekazuję projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (WPL MC poz. 169), z prośbą o opinię.

Z poważaniem

Mariusz Lewandowski
Główny specjalista do spraw legislacji
 
Mariusz Lewandowski
Główny specjalista do spraw legislacji

Wydział Legislacyjny
Departament Regulacji Cyfrowych
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
ul. Królewska 27, 00-060 Warszawa”
Categorieën: pl

Prawo Komunikacji Elektronicznej - projekt z 15 lutego 2021

ma, 22/02/2021 - 23:20

W dniu 18 lutego 2021 roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji w punkcie 6 procesu legislacyjnego Komitet do Spraw Europejski w ramach prac nad projektem Ustawy Prawo Komunikacji Elektronicznej opublikowano wersje projektu z dnia 15 lutego 2021. Członkowie Komitetu do Spraw Europejskich mają czas do 2 marca 2021 roku na zajęcie stanowiska i zgłoszenia uwag do opublikowanego projektu nowej ustawy.
Categorieën: pl

Dzień Myśli Braterskiej

zo, 21/02/2021 - 22:44

Dzień Myśli Braterskiej - święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. 22 lutego to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olave Baden-Powell (1889).

Categorieën: pl

Dlaczego organizacje powinny prowadzić egzaminy

do, 18/02/2021 - 13:03

Czas pandemii pokazał, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie radzi sobie z prowadzeniem egzaminów dla przyszłych krótkofalowców. Przed pandemią też sobie nie za bardzo radził, ale chociaż były. Jednak pandemia pokazała jak słaby jest system egzaminacyjny organizowany przez UKE. Prezes UKE zawiesił wszystkie sesje egzaminacyjne do czasu zniesienia ograniczeń wynikających z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Takich problemów nie mają osoby chcące zdawać egzaminy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach, Słowacji, Rosji , Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i innych krajach. Czym zatem różnią się tamte kraje w dobie pandemii od Polski?
Categorieën: pl

Rozlicz się z podatku – przekaż swój 1% organizacji

ma, 15/02/2021 - 11:50

W dniu 15 lutego 2021 roku uruchomiony został e-PIT za 2020 rok co pozwala szybko i sprawnie rozliczyć się z podatku i wskazać której organizacji ma być przekazany 1% podatku. 1% podatku to należność skarbu państwa która postanowiono przekazać organizacjom pozarządowym mającym status Organizacji Pożytku Publicznego.

Categorieën: pl

Jak sięgnąć dna i cofnąć krótkofalarstwo do czasów PRL’u, do lat 50-tych XX wieku

ma, 08/02/2021 - 00:17

Jeszcze dobrze nie zagrzał się stołek pod pupcią Nowego Wiceprezesa PZK p. Mariusza Busiło SP5ITI a już postarał się swoimi przemyśleniami zabłysnąć w imieniu PZK w miesięczniku Świat Radio. Tak, tak w imieniu PZK i jej władz SP5ITI zamieścił w lutowym Świecie Radio - Komentarz do listu kolegi SP3UUM. Napisał On /SP3UUM/ o zdarzeniach utrudniających pracę na pasmach amatorskich, które stały się niestety codziennością.
Categorieën: pl

Największa organizacja harcerska bez Naczelnika

za, 06/02/2021 - 21:58

W dniu 6 lutego 2020 roku Rada Naczelna Związku Harcerstwa Polskiego wygasiła mandat Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego hm. Anny Nowosad. W ten sposób doszło w największej organizacji harcerskiej do kryzysu na szczeblu władz naczelnych tej organizacji.

Categorieën: pl

Rok przegranej szansy – czyli jak nie potrafimy ze sobą rozmawiać

vr, 05/02/2021 - 19:58

Rok 2020 który skończył się ponad miesiąc temu nie tylko był inny bo  większość jego czasu zajęła pandemia i ograniczenia z nią związane, ale również był inny bo po raz kolejny pojawiła się szansa na dokonanie znaczących zmian w prawie dotyczącym krótkofalowców. Rozpoczęto prace nad całkiem nową ustawą która miała zastąpić i zastąpi dotychczasową ustawę prawo telekomunikacyjne. Nowa ustawa to możliwość dokonania zmian w dotychczas obowiązujących przepisach, ale również wprowadzenia nowych zapisów ustawowych dla krótkofalowców.
Categorieën: pl

IARU dostaje domenę hamradio.org

vr, 05/02/2021 - 00:25

Andrew J. Wolfram, KI7RYC, przekazał domenę hamradio.org Międzynarodowej Unii Krótkofalowców (IARU) do celów edukacyjnych non-profit w celu promowania amatorskiego radia i amatorskich usług satelitarnych.

Categorieën: pl