OPOR

Condividi contenuti
OPOR, Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Radioamatorskich
Aggiornato: 1 ora 53 min fa

Harmonogram egzaminów w 2021 na świadectwo operatora dla radioamtorów

Sab, 02/01/2021 - 10:19

Urząd
Komunikacji
Elektronicznej

W dniu 18 grudnia 2020 roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej podpisał zarządzenie o Harmonogramie Sesji Egzaminacyjnych na Świadectwo Operatora w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej w roku 2021. Przyglądając się proponowanym sesjom egzaminacyjnym rodzi się kilka pytań:
1. Na jakich zasadach wybrano takie rozłożenie sesji egzaminacyjnych na terenie polski i wskazane w harmonogramie daty?
2. Z kim konsultowano terminy sesji egzaminacyjnych?
3. Czy ustalając terminy sesji egzaminacyjnych uwzględniono obostrzenia wynikające z panującej na terenie Polski pandemii i ograniczenia wprowadzone przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w związku z pandemią?
Warto zauważyć, że większość z 75 sesji egzaminacyjnych w roku 2021 odbywa się w siedzibach delegatur UKE do których zaintersowani musza dojechać nawet z najodleglejszych zakatków Polski. Co jest uttrudnieniem dla osób młodych w dobie pandemii.
Obwieszczenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 18 grudnia 2020 r. o harmonogramie sesji egzaminacyjnych komisji egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej oraz formie egzaminów i języku, w jakim będą one przeprowadzane

Categorie: pl

Szczęśliwego Nowego Roku - Happy New Year 2021

Gio, 31/12/2020 - 15:51

Kończy się rok 2020 rok szczególny i trudny nie tylko dla naszej fundacji. To już ósmy rok działania fundacji który dla Fundacja OPOR obfitował w wiele dobrych i nie najlepszych wydarzeń. Witaliśmy mijający rok z nadzieją że będzie on lepszy od 2019 roku. Nie przewidzielismy tego co miało nastapić, w zwiżku z pojawieniem sie wirusa. Za dotychczasowe lata dziękujemy naszym wolontariuszom, współpracownikom, naszym przyjaciołom, partnerom i darczyńcom. Dzięki wam przez wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w minionym roku przeszliśmy silniejsi i z nowymi doświadczeniami. Wiemy, ze w trudnych sytuacjach możemy na was liczyć. Naszym przyjaciołom, wolontariuszom, współpracownikom, partnerom i darczyńcom z okazji Nowego Roku 2021 przesyłamy życzenia:

Zarząd i Rada Fundacji OPOR
Categorie: pl

Wesołych Świat Bożego Narodzenia 2020

Gio, 24/12/2020 - 01:42
Za kilka godzin wielu naszych przyjaciół, znajomych i darczyńców, a także wolontariuszy i współpracowników zasiądzie do stołu w Wigilie Bożego Narodzenia A.D. 2020. Część podzieli sie opłatkiem przekzując sobie świateczne życzenia. Są też wśród osób w naszej pamięci osoby które przed wcześniej odeszły i nie doczekały świąt w tym czasie trudnym i nie spodziewanym. W imieniu Zarządu Fundacji OPOR i Rady Fundacji OPOR oraz Rady Darczyńców Fundacji OPOR pamiętając o tych których zabraknie przy wigilijnym stole przekazujemy życzenia. 

Zarząd i Rada Fundacji OPOR
Categorie: pl

Betlejemskie Światło Pokoju 2020 w sztafecie po Polsce

Lun, 14/12/2020 - 18:33

W dniu 13 grudnia 2020 roku (w czwartym dniu żydowskiego święta chanuka) w tym szczególnym czasie na moście granicznym na Łysej Polanie harcerze Związku Harcerstwa Polskiego odebrali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Ogień z Groty Narodzenia w Betlejem który z Ziemi Israela w sztafecie skautowej wędruje po całej Europie niosąc światło i przesłanie pokoju.

Categorie: pl

PZK wybrało „nowe władze” na lata 2020 - 2024 i nie powiało optymizmem

Lun, 14/12/2020 - 11:56

Polski Związek Krótkofalowców to jedno z tych stowarzyszeń które zatrzymało się w czasach PRL’u i nie chce z tych czasów wyjść. W ostatnia sobotę dnia 12 grudnia 2020 roku odbył się zaległy Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy tego stowarzyszenia. Zjazd odbył się z użyciem narzędzia komunikacji elektronicznej na odległość MS TEAMS produktu firmy Microsoft istniejącego od ponad 15 lat. Dziś to narzędzie odkryło stowarzyszenie PZK.

 (obrazki ze strony pzk.org.pl - logo zjazdu)

Categorie: pl

Radosnej chanuki! chag chanuka sameach - חג אורים שמח

Mer, 09/12/2020 - 19:09

10 grudnia 2020 roku rozpoczyna się CHANUKA - חנוכה żydowskie Święto Świateł które będzie trwało kolejne osiem dni i w każdym kolejnym dniu zapłonie światło kolejnej świecy rozświetlajac mrok. W tym szczególnym roku światła chanuki rozświetlać będzie ten trudny dla wszystkich czas przynosząc nadzieję na lepszy czas. Przekazujemy nasze życzenia dla naszych przyjaciół i grona naszych współpracowników. חג אורים שמח

Zarząd i Rada Fundacji OPOR
Categorie: pl

FCC przechodzi na całkowitą obsługę online krótkofalowców

Gio, 03/12/2020 - 07:59

Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission)  FCC – amerykańska agencja regulująca zasady wykorzystania częstotliwości radiowych dla celów związanych z komunikacją wymaga podawania adresów e-mail na żądanie. Posiadacze amatorskiej licencji radiowej i kandydaci na radioamatorów muszą od połowy 2021 r. podawać adres e-mail do amerykańskiego organu telekomunikacyjnego FCC. Jeśli nie podano adresu e-mail, FCC może odrzucić wniosek jako wadliwy. FCC całkowicie przestawi się na korespondencję elektroniczną i nie będzie już drukować licencji radiowych lub doręczać posiadaczom licencji w formie papierowej. Tak donosi amerykański amatorski związek radiowy ARRL na swojej stronie internetowej.

Categorie: pl

Krótkofalarstwo nie takie niszowe hobby

Mer, 18/11/2020 - 19:09

Obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywa siedmiu licencjonowanych krótkofalowców w tym 5 licencjonowanych krótkofalowców z licencja wydana przez FCC [Federalna Komisja Łączności (Federal Communications Commission) amerykański regulator telekomunikacyjny] i dwóch krótkofalowców z Rosji.

Categorie: pl

Prawo Komunikacji Elektronicznej - ciąg dalszy

Mar, 17/11/2020 - 13:07

W wyniku rekonstrukcji rządu Ministerstwo Cyfryzacji powoli przestaje istnieć. Co prawda do czasu zmiany Ustawy o Działach Administracji ministrem cyfryzacji został Mateusz Morawiecki to jednak impet działania ministerstwa osłabł. Tego przykładem jest choćby Ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej która ma zastąpić obecnie obowiązująca Ustawę Prawo Telekomunikacyjne
Categorie: pl

Zmarł John Devolder ON4UN

Mar, 10/11/2020 - 22:55

W dniu 9 listopada 2020 roku zmarł John Devolder ON4UN. Dla środowiska radioamatorów na całym świecie legenda.

Rada i Zarząd Fundacji OPOR

Categorie: pl

Zmarł Wojciech Nietyksza SP5FM

Dom, 08/11/2020 - 09:30

W dniu 6 listopada 2020 roku w wieku 87 lat zmarł Wojciech Nietyksza SP5FM. Wojciech Nietyksza był konstruktorem i producentem radiotelefonów "Klimek" i "Wawa". Radiotelefonów które przez wiele lat służyły ratownikom GOPR oraz polskim himalaistom. Był jedynym jak dotychczas członkiem Komitetu Wykonawczego 1 Regionu IARU z Polski.

Wyrazy głebokiego współczucia rodzinie z powodu utraty najbliższej osoby
składają Rada i Zarząd Fundacji OPOR

Categorie: pl